Warto wiedzieć - baner


Zdjęcie do CV - jak powinno wyglądać


Fotografia jest integralną częścią większości życiorysów. Sprawdźmy zatem, jakie zdjęcie do CV wstawić i czy faktycznie jesteśmy zobowiązani do jego zamieszczenia w naszym podaniu o pracę.
Czy zdjęcie do CV jest wymagane

W Polsce dodawanie zdjęcia do CV stało się standardem. Co ciekawe w wielu krajach taka praktyka jest niezgodna z prawem. Wygląd potencjalnego pracownika nie powinien bowiem wpływać na decyzję o jego zaproszeniu do kolejnego etapu rekrutacji. Chodzi również o wyeliminowanie ryzyka dyskryminowania kandydatów na podstawie ich pochodzenia, rasy bądź wyznania.

W naszym kraju nie istnieje żadna podstawa prawna regulująca kwestię umieszczania fotografii w curriculum vitae, jednak przyjęło się, że większość z nas to robi. Pobudki są różne: chcemy wyróżnić się na tle konkurencji lub pokazać, że do procesu rekrutacji podchodzimy poważnie, niczego nie ukrywamy i podjęliśmy wszelkie kroki, aby przygotować w pełni uzupełnione, profesjonalne CV.


Zdjęcie do CV - jak powinno wyglądać


Zdjęcie do CV - kryteria

Jeśli zdecydujesz się dodać swoje zdjęcie do CV zadbaj o to, by spełniało kilka podstawowych kryteriów. Fotografia dołączona do podania o pracę musi być wykonana w dobrej jakości. Nie ma nic gorszego niż nieostre, prześwietlone lub poruszone zdjęcie. Zwróć również uwagę na to, by zdjęcie do CV było aktualne. Bez znaczenia jest fakt, czy będzie to zdjęcie kolorowe czy czarno-białe.


Jak zrobić zdjęcie do CV

O ile w przypadku zdjęć do dokumentów tożsamości zwraca się uwagę na neutralny wyraz twarzy bez uśmiechu, o tyle na fotografii do CV jest on wręcz wskazany. Nie tylko pokazuje Twoje pozytywne nastawienie, ale również może pomóc w zjednaniu sympatii rekrutera. Robiąc zdjęcia do CV, masz również pełną dowolność w kwestii pozycji: możesz wybierać pomiędzy zdjęciem z profilu lub en face. Chociaż nie musisz pokazywać całej sylwetki (wystarczy twarz i górna część ramion), warto postawić na elegancki strój. Biała koszula, bluzka, marynarka, a nawet krawat zawsze będą dobrym wyborem. Zdjęcia do CV wykonuj na jednolitym tle, bez żadnych ozdób.


Jak dodać zdjęcie do CV

Jeżeli przygotowujesz swój życiorys w kreatorze do CV, program z pewnością posiada funkcję, dzięki której automatycznie umieścisz fotografię w szablonie. Sprawa wygląda inaczej, kiedy curriculum vitae przygotowujesz samodzielnie w programie do edycji tekstu.


Jak dodać zdjęcie do CV w programie Microsoft Word

W pierwszej kolejności zapisz swoją fotografię na dysku komputera. Przygotowując CV w popularnym Wordzie, w górnym panelu wybierz opcję „wstaw”, a następnie „obraz” i „prześlij z komputera”. Wskaż lokalizację pliku, wybierz zdjęcie i kliknij „otwórz”. Teraz masz możliwość edycji wybranego zdjęcia: zmiany jego wielkości, dodania obramowania, sposobu zawijania tekstu wokół zdjęcia itd. Pamiętaj, aby gotowy plik zapisać jako pdf. Dokumenty w formacie .doc lub .docx potrafią „się rozjechać” w zależności od rozdzielczości, przeglądarki czy programu, w którym są otwierane. Wprowadza to wrażenie bałaganu i braku profesjonalizmu.


Fotografie do CV - jakich błędów nie popełniać

Selfie to nie jest najlepszy pomysł. Takie zdjęcia kojarzą się raczej z mediami społecznościowymi, a nie oficjalnymi dokumentami. Podobnie sprawa wygląda ze zdjęciami z wakacji, imprez, czy wycięcie się z grupowej fotografii.

Brak profesjonalizmu. Na zdjęciu do CV może być wyrażone przez nieodpowiednią stylizację (np. letnia plażowa sukienka, bres) czy „robienie min”.

Zbyt szeroki kadr. Zdjęcie całej sylwetki nie jest najlepszym pomysłem. Fotografia umieszczona w życiorysie sama w sobie nie jest zbyt duża. Jeśli dodać do tego fakt, że na zdjęciu będzie widoczna cała postać, szansa na to, że rekruter będzie w stanie rozpoznać Cię na fotografii jest niemal zerowa.


Zdjęcia do CV - podsumowanie

Chociaż podanie o pracę nie jest oficjalnym dokumentem, warto wstawić do niego profesjonalne zdjęcie. Odpowiednia fotografia z pewnością uatrakcyjni Twoje CV i sprawi, że dokumenty aplikacyjne będą wyglądać zawodowo.