Zdjęcia do prawa jazdy

Zdjęcia do prawa jazdy - wymagania

Zdjęcie do prawa jazdy musi być kolorowe i aktualne, tak by umożliwiało rozpoznanie Ciebie na fotografii. Dopilnuj, aby było wykonane w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Na zdjęciu do prawa jazdy musi znajdować się cała Twoja głowa, a także górna część barków. Twarz powinna zajmować 70-80% powierzchni zdjęcia.


Prawo jazdy - zdjęcie


Format zdjęcia do prawa jazdy

Do wniosku o wydanie prawa jazdy dołącz kolorowe zdjęcie w formacie 35 mm (szerokość) x 45 mm (wysokość). Jeżeli zdjęcie do wniosku o wydanie prawa jazdy chcesz dostarczyć do urzędu na nośniku danych, zwróć uwagę na to, by fotografia spełniała następujące kryteria:

  1. Format JPEG z danymi EXIF (w wersji 2.1 lub nowszej) zawierającymi datę wykonania oraz nazwę i dane adresowe zakładu fotograficznego, w którym zdjęcie zostało wykonane
  2. Rozdzielczość: 480x615 pikseli
  3. Proporcje: wysokość głowy: 34.5 mm, odległość od górnej krawędzi zdjęcia do czubka głowy: 3 mm

Dowiedz się jak zmienić dane EXIF.


Twarz na zdjęciach do prawa jazdy

Zdjęcie do prawa jazdy musi być wykonane en face. Patrz prosto w obiektyw, nie pochylaj się i nie skręcaj głowy. Pamiętaj, aby zachować naturalny wyraz twarzy, mieć zamknięte usta i otwarte oczy. Twoje brwi nie mogą być zasłonięte przez kosmyki włosów lub oprawki okularów. Uszy na zdjęciu do prawa jazdy nie muszą być widoczne. Twoja twarz powinna być równomiernie oświetlona, nie mogą na nią padać żadne cienie.

Uwaga: Jeżeli Twój stan zdrowia uniemożliwia Ci spełnienie powyższych wymagań, możesz np. się pochylać lub mrużyć oczy. Pamiętaj jednak, aby w takiej sytuacji do wniosku o wydanie prawa jazdy dołączyć stosowne orzeczenie lekarskie.



Zdjęcia do prawa jazdy w AB Foto


Makijaż na zdjęciach do prawa jazdy

Na zdjęciach do prawa jazdy możesz mieć makijaż. Zadbaj jednak o to, aby był delikatny, nie zmieniał Twoich rysów twarzy i nie tuszował znaków szczególnych tj. bruzdy, blizny czy znamiona.


Fotografie do prawa jazdy - zarost

Zdjęcia do prawa jazdy nie wykluczają posiadania zarostu (nawet długich wąsów i/lub brody). Nie może on jednak uniemożliwiać Twojej identyfikacji. Jeśli masz wątpliwości, czy zbyt bujny zarost nie będzie powodem odrzucenia wniosku o prawo jazdy, przed wizytą w salonie fotograficznym warto udać się do barbera.


Zdjęcie do prawa jazdy - w okularach czy bez

Zdjęcie do prawa jazdy możesz wykonać w okularach lub soczewkach kontaktowych. Zadbaj jednak o to, by zbyt duże oprawki nie zasłaniały Twoich brwi, a szkła nie zmieniały koloru oczu. Najlepiej na wizytę u fotografa założyć szkła antyrefleksyjne, które nie będą odbijały światła podczas robienia zdjęć.

Uwaga: Jeżeli ze względu na stan zdrowia musisz nosić ciemne okulary, do wniosku o wydanie prawa jazdy dołącz stosowne orzeczenie lekarskie.


Nakrycie głowy na zdjęciach do prawa jazdy

Robiąc zdjęcie do prawa jazdy, nie możesz mieć założonego żadnego nakrycia głowy. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy wymaga tego Twoje wyznanie. W takim przypadku do urzędu dostarcz stosowne zaświadczenie o przynależności do danej wspólnoty religijnej.

Uwaga: Wspólnota musi być oficjalnie zarejestrowana na terenie naszego kraju, a nakrycie głowy nie może zasłaniać Twojej twarzy.


Biżuteria i piercing na zdjęciach do prawa jazdy

Na zdjęciach do prawa jazdy możesz mieć założone ulubione ozdoby. Zadbaj jednak o to, by nie zasłaniały Twojej twarzy i nie utrudniały zrobienia zdjęcia (np. odbijając światło).


Tło i oświetlenie na zdjęciu do prawa jazdy

Fotografie do prawa jazdy należy wykonywać na jednolitym jasnym tle bez widocznych przedmiotów ani rzucających się cieni. W kadrze może znajdować się tylko jedna osoba.


Zdjęcia do prawa jazdy - przydatne linki

Profesjonalna, doświadczona obsługa

Wysokiej jakości wydruki

Zdjęcia do prawa jazdy wykonamy od ręki

Zgodne z wytycznymi polskich urzędów

Salony czynne do późnych godzin wieczornych

Zdjęcia do prawa jazdy - odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

  • Gdzie zrobić zdjęcie do prawa jazdy?

    Zdjęcia do prawa jazdy, a także wielu innych dokumentów (m.in. zdjęcia do dowodu, zdjęcia do paszportu, zdjęcia do legitymacji, dyplomu) wykonasz w każdym z 16 salonów AB Foto, zlokalizowanych w największych centrach handlowych na terenie całego kraju.

  • Do wniosku o wydanie prawa jazdy potrzebujesz jednej kolorowej fotografii. Warto jednak wykonać cały komplet zdjęć do dokumentów, ponieważ mogą być one wykorzystywane również w innych wnioskach.

  • Tak. Zdjęcia do prawa jazdy są takie same jak do zdjęcia do dowodu osobistego czy zdjęcia do paszportu i mogą być stosowane naprzemiennie.

  • Co prawda nie ma zakazu robienia zdjęcia do prawa jazdy smartfonem lub innym sprzętem w warunkach domowych, jednak jest to rozwiązanie, które niesie za sobą szereg trudności. Przede wszystkim samemu ciężko jest wykonać zdjęcie spełniające wszystkie kryteria dotyczące rozmiaru i proporcji (określonych co do milimetra). Problemem może być także zapewnienie odpowiedniego tła lub oświetlenia. Zdecydowanie łatwiejszym i szybszym rozwiązaniem jest wizyta w salonie AB Foto, gdzie „od ręki” zrobisz profesjonalne zdjęcie do prawa jazdy, spełniające wszystkie kryteria określone przez urząd.

  • Do zdjęć do prawa jazdy załóż wygodne ubranie w stonowanym kolorze. Elegancki sweter, golf, koszula czy bluzka są zawsze dobrym wyborem.

  • Zdjęcia do dokumentów tożsamości, a także każdą inną fotografię w dziesiątkach różnych formatów, wydrukujesz w salonach AB Foto, zlokalizowanych w 16 największych centrach handlowych na terenie całego kraju. Zdjęcia do wydrukowania możesz mieć na dowolnym sprzęcie z USB lub łącznością Bluetooth, na pendrive albo kartach SD/TF.

  • Wniosek o wydanie prawa jazdy należy złożyć w Urzędzie Miasta lub w starostwie właściwym dla miejsca zamieszkania.

  • Opłata za złożenie wniosku w urzędzie jest stała i wynosi obecnie 100,50 zł. Do tej ceny należy doliczyć koszt badań lekarskich, kursu i egzaminu, które są ustalane indywidualnie przez konkretne placówki. Obecnie łączna suma kosztów zrobienia prawa jazdy waha się w granicach 3000 zł.

  • Od 2020 roku nie ma takiej konieczności. W razie kontroli policji Twoje uprawnienia zostaną sprawdzone w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

  • Gotowe prawo jazdy można odebrać zazwyczaj w ciągu 10 dni od daty złożenia wniosku. Czas ten zależy od miejsca, w którym ubiegamy się o wydanie dokumentu. Im większe miasto, tym czas oczekiwania jest dłuższy.