Zdjęcia do karty pobytu

Zdjęcia do karty pobytu - wymogi

Do wniosku o kartę pobytu należy dołączyć dwa kolorowe zdjęcia biometryczne. Zdjęcia powinny być aktualne, najlepiej wykonane w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, tak aby umożliwić rozpoznanie Cię na fotografii. Nie mogą być zniszczone ani wykonane w słabej jakości (rozmazane, prześwietlone). Ponadto muszą mieć określony format.


Format zdjęć do karty pobytu

Zdjęcia do karty pobytu należy wykonać w formacie 35 mm x 45 mm (szerokość x wysokość). Jeżeli wniosek składasz przez Internet, minimalna rozdzielczość fotografii w formie cyfrowej powinna wynosić 492 x 633 piksele, a wielkość nie może przekraczać 2,5 MB. Zdjęcie do karty pobytu musi mieć następujące proporcje: wysokość głowy: 34.5 mm, odległość od czubka głowy do górnej krawędzi zdjęcia: 3 mm.


Twarz na zdjęciach do karty pobytu

Robiąc zdjęcia biometryczne do karty pobytu, patrz prosto w obiektyw. Nie pochylaj się i nie skręcaj głowy. Zachowaj również naturalny wyraz twarzy - nie uśmiechaj się szeroko, a także nie zamykaj oczu. Twoja twarz nie nie może być przysłonięta przez włosy, zbyt duże oprawki okularów czy padające na nią cienie. Uszy na zdjęciach do karty pobytu nie muszą być widoczne.

Uwaga: Jeżeli ze względów zdrowotnych nie jesteś w stanie spełnić powyższych warunków (np. mrużysz oczy), do wniosku o wydanie karty pobytu dołącz orzeczenie lekarskie o niepełnosprawności.



Karta pobytu - Polska


Makijaż, a fotografie do karty pobytu

Na zdjęciach do wniosku o kartę pobytu możesz mieć nałożony makijaż. Zwróć jednak uwagę, by nie był on zbyt intensywny, tak aby nie utrudniał sprawdzenia Twojej tożsamości, nie zmieniał rysów twarzy i nie zakrywał znaków szczególnych np. blizny.


Zarost na fotografii do karty pobytu

Robiąc zdjęcie do karty pobytu, możesz mieć brodę lub wąsy. Pamiętaj jednak, że nie mogą być one zbyt bujne, by nie zasłaniały Twojej twarzy i nie utrudniały rozpoznania Cię na fotografii. Jeżeli w niedalekiej przyszłości zamierzasz zgolić zarost, lepiej zrób to przed wizytą u fotografa.


Wady wzroku a zdjęcie biometryczne do karty pobytu

Jeżeli masz wadę wzroku, robiąc zdjęcia biometryczne do wniosku o kartę pobytu, nie musisz ściągać okularów lub soczewek kontaktowych. Zadbaj jednak o to, by zbyt duże oprawki nie zakrywały Twoich brwi, a szkła kontaktowe nie zmieniały koloru Twoich oczu. Najlepiej na wizytę u fotografa założyć szkła antyrefleksyjne, które nie odbijają światła.

Uwaga: Jeżeli ze względów zdrowotnych musisz nosić ciemne okulary, możesz mieć je założone podczas wykonywania zdjęcia. W takim przypadku do urzędu musisz dostarczyć zaświadczenie lekarskie.


Nakrycia głowy na zdjęciach do karty pobytu

Na fotografiach do dokumentów, w tym do karty pobytu, nie można mieć nałożonego żadnego nakrycia głowy. Wyjątkiem są względy religijne. W takim wypadku do wniosku o wydanie karty pobytu należy dostarczyć zaświadczenie o przynależności do danej wspólnoty wyznaniowej. Musi być ona oficjalnie zarejestrowana w Polsce.

Uwaga: Nakrycie głowy nie może zakrywać ani zmieniać konturów twarzy.


Biżuteria i piercing na zdjęciu do karty pobytu

Na fotografii mogą być widoczne Twoje kolczyki lub inne ozdoby. Nie mogą one jednak zasłaniać Twojej twarzy ani odbijać światła.


Tło na fotografiach do karty pobytu

Zdjęcie należy wykonywać na białym jednolitym tle bez żadnych ozdób. W kadrze nie powinny być widoczne żadne cienie ani prześwietlenia. Na zdjęciu może znajdować się tylko jedna osoba.


Zdjęcie dziecka do karty pobytu

Wymogi formalne względem zdjęć do karty pobytu dla dzieci są takie same jak w przypadku osób dorosłych. Z tą różnicą, że zasady dotyczące robienia zdjęć do karty pobytu dla małych dzieci i niemowląt są zdecydowanie mniej restrykcyjne. Zezwala się, aby dziecko miało na zdjęciu biometrycznym otwarte usta lub przymknięte oczy. Na fotografii nie może być jednak widoczny opiekun, a dziecko nie może trzymać żadnego przedmiotu np. ulubionej maskotki.

Profesjonalna, doświadczona obsługa

Wysokiej jakości wydruki

Zdjęcia od ręki

Zgodne z wytycznymi polskich urzędów

Salony czynne do późnych godzin wieczornych

Zdjęcia do karty pobytu - odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

  • Jak uzyskać kartę pobytu?

    Kartę pobytu wydaje wojewoda w Urzędzie Wojewódzkim właściwym dla miejsca zamieszkania. Wniosek należy złożyć osobiście (po wcześniejszym umówieniu wizyty za pośrednictwem portalu inPOL), najpóźniej ostatniego dnia legalnego pobytu na terytorium Polski. W urzędzie zostaną pobrane także odciski palców.

  • Ubiegając się o kartę pobytu, do Urzędu Wojewódzkiego należy dostarczyć jeden egzemplarz wniosku (do pobrania na stronie gov.pl) wypełniony w języku polskim, dwie fotografie biometryczne, dwie kserokopie każdej strony ważnego dokumentu podróży, dokumenty potwierdzające wymagany nieprzerwany pobyt w Polsce, poświadczenie zameldowania w miejscu zamieszkania, a także dokumenty potwierdzające okoliczności wskazane we wniosku (np. małżeństwo z obywatelem Polski).

  • Do wniosku o wydanie karty pobytu należy dołączyć dwa aktualne zdjęcia biometryczne.

  • Fotografie do każdego dowodu tożsamości, w tym zdjęcia do karty pobytu, wykonasz w każdym z 16 salonów AB Foto, mieszczących się w 12 miastach w największych centrach handlowych.

  • Zdjęcia biometryczne wykorzystywane są w dokumentach tożsamości, takich jak dowód osobisty, paszport czy karta pobytu. Ten rodzaj zdjęcia ma na celu identyfikację fotografowanej osoby na podstawie biometrycznych cech twarzy np. rozstaw oczu, kształt nosa czy geometria twarzy.

  • Tak. Zdjęcia do karty spełniają takie same kryteria jak zdjęcia do polskiego paszportu czy dowodu osobistego i można je stosować naprzemiennie.

  • Nie ma przepisu, który zakazuje wykonania zdjęcia samemu np. zrobienie zdjęcia do karty pobytu smartfonem, jednak nie jest to najlepsze rozwiązanie. Przede wszystkim w domowych warunkach trudno zachować wszystkie wymogi dotyczące zdjęć biometrycznych (format, proporcje itd.). Ciężko jest także zadbać o odpowiednie warunki (tło, oświetlenie). Istnieje również ryzyko, że robiąc zdjęcie do karty pobytu telefonem, wyjdzie ono nieostre. Lepiej udać się do jednego z 16 salonów AB Foto, gdzie nasi pracownicy wykonają zdjęcia, które spełniają wszystkie wymogi określone przez urząd.

  • Do salonu fotograficznego przyjdź wypoczęty i zrelaksowany. Zaplanuj wizytę, kiedy będziesz mieć więcej czasu. Nie ma chyba nic gorszego niż robić zdjęcia do dokumentów w pośpiechu z zadyszką. Ubierz wygodne ubranie, nałóż delikatny makijaż i zrób ulubioną fryzurę. To wszystko. Dzięki wskazówkom pracowników salonów AB Foto na zdjęciach będziesz prezentować się bardzo korzystnie.

  • W każdym z salonów AB Foto „od ręki” wydrukujesz zdjęcia do karty pobytu i każdego innego dokumentu tożsamości. Fotografie możesz przynieść na dowolnym urządzeniu z kablem USB i/lub łącznością Bluetooth, pendrive, karcie SD lub TF.

  • Pamiętaj, że karta pobytu jest dokumentem oficjalnym. Warto zatem wybrać eleganckie ubranie np. bluzka czy koszula lub marynarka. W kadrze widać tylko głowę i fragment ramion, dlatego nie warto przykładać zbytniej uwagi do dolnej części garderoby.

  • Tak, również dla dzieci i niemowląt należy wyrobić kartę pobytu. W takim przypadku do urzędu trzeba również dołączyć dokumenty wskazane we wniosku m.in. potwierdzające pokrewieństwo.

  • W salonach AB Foto wykonasz zarówno zdjęcia do dokumentów dla osób dorosłych, jak i dla dzieci. Listę naszych 16 salonów stacjonarnych wraz z danymi adresowymi znajdziesz w zakładce „salony AB Foto”.