Zdjęcia do dowodu osobistego

Zdjęcia do dowodu osobistego - wymagania

Fotografia powinna przedstawiać całą głowę (od jej czubka) oraz górną część barków. Twój wizerunek musi zajmować 70-80% zdjęcia. Tło białe, jednolite - bez cieni, elementów ozdobnych i osób trzecich. Twarz na zdjęciu do dowodu musi być równomiernie oświetlona - tak, by nie tworzyły się na niej cienie. Zdjęcie powinno odwzorowywać naturalny kolor skóry.


Dowód osobisty - zdjęcie


Twarz na fotografii

Wyraz twarzy na zdjęciu do dowodu osobistego musi być naturalny, usta zamknięte, brwi odsłonięte. Głowa powinna być skierowana prosto w obiektyw aparatu. Jeżeli masz zarost, brodę lub wąsy i nie utrudniają one rozpoznania wizerunku - możesz mieć je na zdjęciu. Jednak, w celu uniknięcia ewentualnych problemów, proponujemy zrobić zdjęcie bez zarostu.


Wady wzroku a zdjęcie do dowodu osobistego

Kolejną kwestią w zdjęciu do dowodu są okulary i soczewki kontaktowe. Te elementy są dozwolone, ale musisz pamiętać o kilku zasadach:

 1. Oczy muszą być dobrze widoczne
 2. Soczewki nie powinny zmieniać naturalnego koloru oraz kształtu oczu
 3. Oprawki nie mogą zasłaniać brwi
 4. W szkłach nie powinno odbijać się światło
Gdy masz wrodzoną lub nabytą wadę wzroku, nie musisz zdejmować ciemnych okularów. Wtedy do wniosku o dowód dołącz orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności.


Nakrycie głowy

Jeśli nosisz nakrycie głowy, bo wymaga tego Twoja religia - możesz mieć je na zdjęciu. Pamiętaj, że linia twarzy musi być dobrze widoczna - brwi, oczy i usta również. Do wniosku o dowód dołącz zaświadczenie, które potwierdza przynależność do wspólnoty wyznaniowej (musi być ona zarejestrowana w Polsce).Zdjęcie do dowodu


Dzieci na zdjęciach do dowodu osobistego

W przypadku gdy zdjęcie robimy dziecku, które ma mniej niż 5 lat, może ono mieć zamknięte oczy, otwarte usta i nienaturalny wyraz twarzy (może się uśmiechać), jednak powinna ona być dobrze widoczna - nie zasłonięta włosami lub innymi elementami. Głowa musi być skierowana prosto, tło jasne i jednolite - bez osób trzecich w kadrze. W celu skupienia uwagi maluszków proponujemy zabrać ulubioną zabawkę. Jeżeli dziecko jest starsze, sugerujemy aby przed przyjściem do naszego salonu opowiedzieć mu dokąd idziecie i w jakim celu. Taka rozmowa zaowocuje podczas wizyty w salonie AB Foto, a mały model będzie zdecydowanie spokojniejszy.


Odrzucone zdjęcie do dowodu

Często wniosek zostaje odrzucony przez oprawki okularów lub włosy które zasłaniają brwi. W celu uniknięcia ewentualnych problemów w urzędzie, proponujemy zrezygnować z okularów na moment wykonania zdjęcia.


Wniosek o dowód osobisty w urzędzie - kwestie techniczne dotyczące zdjęcia

Możesz złożyć wniosek o dowód osobisty na dwa sposoby: osobiście w urzędzie - konieczne będzie wtedy jedno kolorowe zdjęcie w wersji papierowej, którego wymiary to:

 • Szerokość: 35 mm
 • Wysokość: 45 mm
Robiąc zdjęcie w salonie AB Foto nie musisz się martwić o wymiary i proporcje zdjęć - przygotowujemy je zgodnie z wytycznymi rządu.


Jak się przygotować do zdjęć - przeczytaj przed wizytą w salonie AB Foto

Przede wszystkim wyśpij się :) Ułuż fryzurę tak, by włosy nie zasłaniały brwi. Dobierając ubiór pamięaj, że na zdjęciu widoczny będzie tylko wycinek barków. Możesz zrobić delikatny, lekko podkreślający urodę makijaż.


Ile kosztuje zdjęcie do dowodu osobistego

Kliknij TUTAJ, by poznać aktualne ceny zdjęć do dowodu osobistego.


Gdzie zrobić zdjęcie do dowodu osobistego

Profesjonalne zdjęcie do dowodu osobistego wykonasz w każdym salonie AB Foto. Kliknij TUTAJ i zobacz listę oraz adresy i godziny otwarcia placówek AB Foto.

Profesjonalna, doświadczona obsługa

Wysokiej jakości wydruki

Zdjęcia od ręki

Zgodne z wytycznymi polskich urzędów

Salony czynne do późnych godzin wieczornych

Zdjęcia do dowodu osobistego - odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

 • Ile zdjęć do dowodu osobistego potrzeba?

  Do dowodu potrzebujesz tylko jednego zdjęcia. Warto jednak wykonać komplet czterech fotografii. Tym bardziej, że możesz je wykorzystać również w przypadku wniosku o paszport lub po prostu podarować bliskiej osobie.

 • Profesjonalne zdjęcia do dowodu zrobisz w dowolnym salonie AB Foto. Nasi pracownicy wykonują fotografie zgodnie z obowiązującymi wytycznymi polskich i zagranicznych urzędów. Cenimy Twój czas, dlatego zdjęcia do dokumentów wykonasz “od ręki” w zaledwie kilka minut. Z uwagi na to, że wybrane urzędy umożliwiają składanie dokumentów i fotografii poprzez formularz internetowy (wyjątkiem jest wniosek o paszport), oferujemy przesłanie pliku ze zdjęciami w formie elektronicznej.

 • Tak, wytyczne dotyczące zdjęć do paszportu są identyczne jak w przypadku zdjęć do dowodu osobistego.

 • Co prawda nie ma przepisu, który nakazuje wykonanie zdjęcia w salonie fotograficznym, jednak samodzielne zrobienie zdjęcia do dowodu osobistego wiąże się z pewnym ryzykiem. Przede wszystkim trudniej będzie Ci zachować wszystkie rządowe wytyczne dotyczące formatu, proporcji itd. Wykonując zdjęcie do dowodu w domu, trudniej Ci będzie zapewnić odpowiednie warunki, począwszy od dobrego oświetlenia, na jednolitym tle kończąc. W rezultacie może okazać się, że Twoje zdjęcie zostanie odrzucone przez urzędnika, co wiąże się z koniecznością wykonania nowego, a co za tym idzie wydłużeniem procedury wydania dowodu.

 • Przede wszystkim zadbaj o to, by być wypoczętym. Zdjęć do dowodu nie wykonuj w pośpiechu, w tzw. “międzyczasie” pomiędzy kolejnymi spotkaniami. Przygotuj delikatny makijaż, ułóż fryzurę, która nie zasłania twarzy i... rozluźnij się. Specjaliści w salonach AB Foto zadbają o to, żeby wykonanie zdjęcia do dowodu przebiegło szybko i sprawnie w miłej atmosferze.

 • Zdjęcia do dowodu osobistego wydrukujesz w każdym salonie AB Foto. Usługa dostępna jest “od ręki”. Dzięki wykorzystaniu profesjonalnych urządzeń marki Fuji zyskujesz pewność, że Twoje fotografie będą miały najwyższą jakość.

 • Pamiętaj, że na fotografii widoczny jest jedynie fragment barków, dlatego zastanawiając się, jak się ubrać do zdjęć do dowodu, skoncentruj się wyłącznie na górnej części garderoby. Miej na uwadze, że dowód osobisty jest oficjalnym dokumentem, zatem warto zdecydować się na formalny strój. Dobrym wyborem będzie elegancka bluzka, koszula lub marynarka.

 • Nie ma wymogu posiadania dowodu osobistego przez dzieci i młodzież do 18 roku życia. Jest on jednak niezbędny, jeśli chcesz podróżować z dzieckiem za granicę. Pamiętaj, że z dowodem osobistym możesz wjechać jedynie do krajów UE, strefy Schengen lub innych państw, które umożliwiają przekroczenie granicy na jego podstawie. W innym przypadku konieczne jest wyrobienie paszportu dla dziecka.