Warto wiedzieć - baner


Utrata dowodu osobistego za granicą - co zrobić


Dowód osobisty zgubiony za granicą to z pewnością jeden z najczarniejszych urlopowych scenariuszy. Jeżeli jednak dojdzie do takiej sytuacji, należy zachować zimną krew i zrobić wszystko, żeby jak najszybciej zastrzec dowód i umożliwić sobie bezpieczny powrót do kraju. Przeczytaj zatem, jak postępować, gdy dowód osobisty zostanie skradziony lub zgubiony za granicą.




Kradzież dowodu za granicą - zgłoszenie na policji

Do najbliższego komisariatu policji udaj się jedynie w sytuacji, kiedy Twój dowód zostanie skradziony. Policyjne poświadczenie przyda się również w konsulacie podczas wnioskowania o wydanie dokumentu tymczasowego. Jeżeli posiadasz ubezpieczenie podróżne, sprawdź czy nie obejmuje ono pomocy tłumacza, gdy zajdzie taka potrzeba.


Co zrobić, gdy zgubię dokumenty za granicą - zastrzeżenie dowodu

Pamiętaj, aby zastrzec dowód natychmiast, gdy tylko odnotujesz jego zaginięcie. Pozwoli Ci to uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, gdyby Twój dokument tożsamości trafił w niepowołane ręce. Swój dowód możesz zablokować m.in. za pośrednictwem aplikacji mObywatel lub przez profil zaufany. O całej sytuacji poinformuj również swój bank. Dzięki temu, że wszystkie polskie banki są członkami projektu "Dokumenty Zastrzeżone", informacja o utracie Twojego dokumentu zostanie automatycznie przekazana dalej do innych instytucji weryfikujących tożsamość przy pomocy dowodu np. operatorzy komórkowi.


Jak wrócić do kraju, gdy zgubię dowód za granicą

W sytuacji, kiedy podczas pobytu poza granicami Polski zgubisz swój dokument tożsamości lub Twój dowód zostanie skradziony, musisz niezwłocznie udać się do najbliższego konsulatu RP. Jeżeli znajdujesz się na terenie kraju, w którym nie ma polskiego konsulatu, zwróć się do przedstawicielstwa dowolnego państwa należącego do UE. Pracownicy konsulatu zgłoszą fakt zaginięcia Twojego dowodu do urzędu w Polsce, a także pomogą Ci w wyrobieniu tymczasowego dokumentu, jeżeli dowód był Twoim jedynym dokumentem podróżnym. W tym celu należy wypełnić wniosek, który otrzymasz na miejscu, dołączyć zdjęcie w formacie 34 x 45 mm oraz uiścić stosowną opłatę. Jej wysokość jest uzależniona od kraju, w którym się znajdujesz i waha się w granicach 30-40 euro. Należy pamiętać, że dokument tymczasowy nie zastąpi normalnego dowodu osobistego, a zgłoszenia zaginięcia w konsulacie nie oznacza automatycznego wnioskowania o wydanie nowego. Musisz to zrobić po powrocie do kraju.


Ile czeka się na paszport tymczasowy

Wyrobienie paszportu tymczasowego, umożliwiającego powrót do kraju, trwa zazwyczaj kilka dni. W wyjątkowych sytuacjach dokument otrzymasz od ręki.


Sprawdź adres konsulatu w kraju, w którym jesteś


Zdjęcia do dokumentów w AB Foto

Zdjęcia do dowodu osobistego w AB Foto

Potrzebujesz zdjęć do dowodu osobistego? Przyjdź do AB Foto. Nasze salony znajdziesz w największych galeriach handlowych w kraju. Profesjonalne zdjecia do wszystkich rodzajów dokumentów wykonujemy od poniedziałku do soboty oraz w niedziele handlowe do późnych godzin wieczornych.