Warto wiedzieć - baner


Jak zmienić dane EXIF


Bywa, że dostarczając do urzędu zdjęcie w wersji elektronicznej, jesteśmy proszeni o umieszczenie w metadanych konkretnych informacji np. daty wykonania fotografii czy nazwę zakładu fotograficznego, w którym zostało zrobione. Sprawdźmy zatem, czym właściwie są metadane fotografii oraz jak zmienić lub jak usunąć dane EXIF zdjęcia.
Co to są dane EXIF

Każda fotografia cyfrowa (niezależnie od tego, czy została zrobiona profesjonalną lustrzanką czy zwykłym smartfonem) posiada szereg zapisanych i ukrytych informacji. Począwszy od samego urządzenia, na którym zostało wykonane (m.in. producent, model, czas ekspozycji, czułość ISO etc.), poprzez rozdzielczość fotografii, na czasie i miejscu jej wykonania kończąc. Wszystkie te dane to właśnie EXIF (Exchangeable Image File Format).


Jak zmienić dane EXIF


Jak sprawdzić dane EXIF zdjęcia

Sposób, w jaki odczytasz metadane zdjęcia, zależy od tego, na jakim urządzeniu wykonujesz i przeglądasz swoje fotografie.


Dane EXIF Android

Jeżeli używasz telefonu z Androidem, najłatwiej jest wykorzystać aplikację Zdjęcia Google. Otwórz dowolną fotografię i kliknij na ikonę trzech kropek znajdującą się w prawym górnym rogu. To wszystko. Na ekranie wyświetlą się wspomniane wcześniej metadane zdjęcia.


Jak usunąć lub edytować dane EXIF na Androidzie

Niestety, przy pomocy Google Photos nie zmienisz metadanych swojej fotografii. Z pomocą przychodzą tu liczne aplikacje.


Program do edycji danych EXIF - Photo Exif Editor

Program pobierzesz ze sklepu Google Play. Zarówno w wersji darmowej z reklamami, jak również w wersji płatnej (od 8,69 zł miesięcznie za usunięcie reklam, do 91,99 zł za opcję z supportem). W aplikacji wystarczy wskazać zdjęcie, którego dane EXIF chcesz zmienić, a następnie poprzez kliknięcie wybranej opcji, usuniesz lub edytujesz dostępne metadane. Musisz bowiem pamiętać, że ich ilość będzie się różnić, w zależności od urządzenia, na którym zdjęcie zostało zrobione.


Jak sprawdzić metadane zdjęcia na IOS

Właściciele Iphone’ów lub iPadów metadane wykonanych przez siebie fotografii sprawdzą w aplikacji Zdjęcia. Wystarczy wskazać dowolną fotografię na urządzeniu i kliknąć przycisk Informacje (litera „i” w kółku). W tym miejscu nie tylko sprawdzisz dane EXIT, ale również edytujesz lokalizację oraz datę wykonania zdjęcia.


Edycja i usuwanie EXIF zdjęcia na IOS

Chcąc zmienić metadane ze zdjęć wykonanych urządzeniami działającymi w środowisku IOS, musisz ściągnąć jeden z programów do edycji EXIF. Tu na uwagę zasługuje Metapho, aplikacja dostępna w AppStore. Podstawowa wersja jest dostępna za darmo, za opcję pro zapłacisz $4.99. Wystarczy, że otworzysz w programie wybraną fotografię i wybierzesz do edycji takie opcje jak „Informacja o obrazie” (Image information), o urządzeniu (Camera information) czy lokalizacji. Co ciekawe, program umożliwia udostępnienie zdjęcia z danymi EXIF, ze zmienionymi metadanymi lub bez nich.


Windows - edycja metadanych ze zdjęcia

A jak sprawa wygląda w przypadku zdjęć wykonanych aparatami fotograficznymi? Pierwszym krokiem jest wgranie ich na dysk komputera. Podobnie jak w przypadku systemów Android i IOS, również korzystając z urządzeń pracujących w środowisku Windows, masz możliwość zmiany danych EXIF. Tu pomocny okazuje się darmowy program do edycji zdjęć ACDSee. Wystarczy wskazać w nim lokalizację interesującego Cię pliku, zaznaczyć zdjecie i w bocznym panelu informacyjnym kliknąć zakładkę EXIF. To wszystko. Jeśli przy danej pozycji widnieje ikona ołówka, możesz w nią kliknąć w celu zmienienia lub usunięcia metadanych.


Dane EXIF - podsumowanie

Dane zdjęcia edytujemy lub usuwamy nie tylko ze względów bezpieczeństwa, ale coraz częściej takie praktyki wymuszają na nas urzędy. Na szczęście nie jest to czynność skomplikowana, wymagająca użycia zaawansowanych programów. Wystarczy skorzystać z prostych w obsłudze, intuicyjnych i w wielu przypadkach darmowych aplikacji.