Warto wiedzieć - baner


Jak zabezpieczyć skan lub zdjęcie dowodu osobistego


Dowód osobisty jest naszym podstawowym dokumentem tożsamości. Kiedy wpadnie w niepowołane ręce, może nastręczyć nam wielu problemów. Zaciągnięcie pożyczek, podpisanie umów czy zakupy na raty. To tylko niektóre z czarnych scenariuszy, które mogą się przydarzyć, gdy nasz dowód osobisty znajdzie się w posiadaniu oszustów. Nie dziwi zatem fakt, że robimy wszystko, aby uchronić go przed zgubieniem lub kradzieżą. Co zatem zrobić w sytuacji, gdy jesteśmy proszeni o przesłanie jego kopii? Sprawdźmy, jakie kroki należy podjąć, aby nie musieć się zastanawiać czy skan dowodu jest bezpieczny.
Kto ma prawo żądać skanu dowodu osobistego

Wiele firm wymaga przesłania dokumentu tożsamości w wersji elektronicznej w celu weryfikacji naszej tożsamości. Najczęściej są to banki, biura maklerskie, bukmacherzy, firmy oferujące obsługę płatności i usługi z wykorzystaniem pieniądza elektronicznego czy operatorzy komórkowi, dostawcy internetu etc., z którymi zawieramy umowę na odległość.

Pamiętajmy, aby nigdy nie wysyłać skanu dowodu za pośrednictwem poczty e-mail. Firmy i instytucje, które są uprawnione do takiej weryfikacji tożsamości, dysponują specjalnymi formularzami, które szyfrują nasze dane.

Pod żadnym pozorem nie wysyłajmy również skanu dowodu, jeśli poprosi nas o to sklep internetowy podczas dokonywania zakupów online albo ktoś na portalu ogłoszeniowym oferuje nam pracę. Od tej reguły są jednak wyjątki.


Skanowanie dowodu osobistego


Skan dowodu na OLX

Popularny serwis sprzedażowy wprowadził właśnie weryfikację tożsamości dla sprzedających korzystających z opcji “Przesyłka OLX”. Zmiany te podyktowane są wymogami nowego operatora płatności - PayU S.A. Dla większości użytkowników weryfikacja jest opcjonalna. Wymaga się jej jedynie od osób, które sprzedały przedmiot “Przesyłką OLX” o wartości minimum 3000 zł lub których sprzedaż ma charakter powtarzalny i trwały. Weryfikacji podlegają również sprzedający, którzy na OLX zarobili łącznie ponad 30 000 zł lub co do których zachodzi podejrzenie prania pieniędzy lub wyłudzenia danych.


Jak zrobić skan dowodu

Jeżeli nie masz dostępu do skanera, możesz zrobić zdjęcie dowodu smartfonem lub aparatem. Zadbaj jednak o to, by fotografia był wyraźna (o wysokiej rozdzielczości, nieporuszona), a także mieściła w kadrze cały dokument (bez uciętych rogów).


Jak zabezpieczyć skan dowodu osobistego

Przede wszystkim zasłoń wrażliwe dane. Firmom, którym przesyłasz skan dowodu, najczęściej wystarczą podstawowe informacje, które podałeś wcześniej w formularzu.


Co zasłonić w skanie dowodu

Aby potwierdzić naszą tożsamość, zazwyczaj wystarczające będą: imię i nazwisko, data urodzenia oraz adres. Jeśli nie ma obowiązku przesłania tych danych, na skanie dowodu zasłoń swoje zdjęcie pesel, serię i numer dokumentu, a także imiona rodziców oraz nazwisko rodowe. Możesz to zrobić przy pomocy programu graficznego lub po prostu połóż na dowodzie mały fragment papieru.

Wysyłając skan dowodu osobistego, warto również umieścić na zdjęciu napis informujący o tym, że może być on wykorzystany wyłącznie przez firmę XYZ.


Jak zabezpieczać skan dowodu - podsumowanie

Wysyłanie skanu dowodu jest powszechną praktyką, której nie powinniśmy się obawiać. Ważne jednak, aby zachować wszelkie środki ostrożności i korzystać z tej formy weryfikacji tylko w uzasadnionych przypadkach.


Zdjęcia do dokumentów w AB Foto

Zdjęcia do dowodu osobistego w AB Foto

Potrzebujesz zdjęć do dowodu osobistego? Przyjdź do AB Foto. Nasze salony znajdziesz w największych galeriach handlowych w kraju. Profesjonalne zdjecia do wszystkich rodzajów dokumentów wykonujemy od poniedziałku do soboty oraz w niedziele handlowe do późnych godzin wieczornych.