Warto wiedzieć - baner


Jak wyrobić paszport - nowe zasady weszły w życie


We wrześniu 2022 roku w życie weszły nowe zasady, mające na celu ułatwienie składania wniosku o wydanie paszportu. Co się zmieniło? Przede wszystkim nie musimy już wypełniać papierowego wniosku własnoręcznie. Zrobi to za nas urzędnik, wprowadzając elektroniczne dane do systemu.
Ile się czeka na paszport

Kolejną nowością jest fakt, że o możliwości odbioru gotowego dokumentu zostaniemy poinformowani za pośrednictwem wiadomości e-mail lub sms. Przy odbiorze należy złożyć podpis na specjalnym urządzeniu elektronicznym. Urzędnik może nas również poprosić o odcisk palca w celu potwierdzenia naszej tożsamości. Na gotowy dokument czeka się zazwyczaj do 30 dni od chwili złożenia wniosku. Termin ten może się zmieniać w zależności od liczby wnioskodawców.


Jak sprawdzić czy paszport jest gotowy

Informację o tym, czy Twój paszport jest gotowy do odbioru, możesz sprawdzić w serwisie obywatel.gov.pl. Jedyne czego potrzebujesz to numer sprawy znajdujący się na potwierdzeniu złożenia wniosku. Wystarczy go wpisać we wskazanym miejscu na stronie i kliknąć przycisk sprawdź. Odpowiedź otrzymasz od razu. Możesz ją również pobrać w formie pliku PDF. Uwaga! Usługa jest bezpłatna, a pobrane potwierdzenie nie jest dokumentem urzędowym.


Zgubiony paszport

Zgodnie z nowymi zasadami fakt zgubienia lub zniszczenia paszportu możemy zgłosić drogą elektroniczną poprzez stronę gov.pl. W tej sytuacji należy potwierdzić swoją tożsamość przez profil zaufany lub e-dowód.


Ile kosztuje wyrobienie paszportu

Koszt wydania nowego paszportu to 140 zł (opłata zwykła) lub 70 zł (opłata ulgowa po okazaniu dokumentu uprawniającego do ulgi lub ważnej Karty Dużej Rodziny). Osoby do 25 roku życia, posiadające ważną Kartę Dużej Rodziny zapłacą za paszport 35 zł.


Paszport w aplikacji mObywatel

Według zapowiedzi przedstawicieli rządu, paszport już wkrótce pojawi się w aplikacji mObywatel, obok takich dokumentów jak dowód czy prawo jazdy.


Paszport - przydatne linki


Zdjęcia do paszportu w AB Foto

Zdjęcia do paszportu w AB Foto

Potrzebujesz zdjęć do paszportu? Przyjdź do AB Foto. Nasze salony znajdziesz w największych galeriach handlowych w kraju. Profesjonalne zdjecia do wszystkich rodzajów dokumentów wykonujemy od poniedziałku do soboty oraz w niedziele handlowe do późnych godzin wieczornych.