Warto wiedzieć - baner


Elektroniczna legitymacja emeryta i rencisty


Od stycznia 2023 Zakład Ubezpieczeń Społecznych wprowadza elektroniczną wersję legitymacji dla emerytów i rencistów. Dokument w wersji cyfrowej będzie wydawany automatycznie i jest dostępny dla każdej osoby, która pobiera świadczenia emerytalne lub rentowe.
mLegitymacja dla seniorów - jak pobrać

Aby móc skorzystać z elektronicznej wersji legitymacji, wystarczy pobrać na telefon aplikację mObywatel, założyć konto, a następnie wybrać opcję „Dodaj dokument” i na wyświetlonej liście wskazać „Legitymacja emeryta-rencisty”. Od teraz, aby korzystać z przysługujących ulg (np. kupno biletów ze zniżką) wystarczy pokazać legitymację w telefonie.


Czy plastikowa legitymacja emeryta i rencisty jest ważna

Osoby, które wolą posługiwać się tradycyjną legitymacją, wciąż mogą z niej korzystać. Dokument jest ważny do wskazanej na nim daty. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku osób, które dopiero otrzymają świadczenia emerytalno-rentowe. Im automatycznie zostanie przyznana cyfrowa wersja legitymacji. Każdy, kto chciałby otrzymać wersję plastikową, musi złożyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych wniosek ERL. Można go otrzymać w siedzibie ZUS lub pobrać ze strony ZUS.


Przydatne linki