Warto wiedzieć - baner


Co zrobić gdy ktoś wziął na mnie kredyt


Tylko w III kwartale 2022 roku udaremniono 2089 prób wyłudzenia kredytów na łączną kwotę 47,7 mln złotych. Proceder wciąż rośnie w siłę, dlatego warto podjąć odpowiednie kroki, aby zminimalizować ryzyko wyłudzenia kredytu. Odpowiedzmy zatem na następujące pytania: Czy można zaciągnąć pożyczkę na PESEL? Jak zabezpieczyć się przed wyłudzeniem kredytu? Jak sprawdzić czy ktoś wziął kredyt na mój dowód? Co zrobić kiedy ktoś wyłudził kredyt na moje dane?
Czy można wziąć kredyt na PESEL

Nie. Wypełniając wniosek o udzielenie kredytu lub pożyczki, należy podać również imię i nazwisko, adres, serię i nr dowodu osobistego, miejsce urodzenia, imiona rodziców, a także nazwisko panieńskie matki. Fizyczny dowód osobisty musisz okazać, ubiegając się o dowód w placówce instytucji finansowej. Skan dokumentu tożsamości wysyłasz, wnioskując o pożyczkę online. Ubiegając się o kredyt przez internet, najczęściej jesteś proszony o wykonanie przelewu weryfikacyjnego, co pozwoli sprawdzić, czy dane w dowodzie, zgadzają się z tymi podanymi w banku.


Jak się uchronić przed wyłudzeniem pożyczki na moje dane

Aby zminimalizować ryzyko przechwycenia Twoich danych przez oszustów, stosuj się do poniższych zasad:

  • Udostępniaj swoje dane z dowodu i/lub skan dokumentu tożsamości tylko w uzasadnionych przypadkach np. ubieganie się o kredyt
  • Nie zostawiaj dokumentów i telefonu bez opieki
  • Nie oddawaj dowodu w zastaw np. w wypożyczalni samochodów
  • Wysyłając dowód za pomocą formularzy online, zakrywaj wrażliwe dane
  • Zabezpiecz swoje sprzęty programem antywirusowym i regularnie aktualizuj oprogramowanie
  • Uruchom usługę Alerty BIK, dzięki której otrzymasz powiadomienie zawsze wtedy, gdy ktoś będzie chciał zaciągnąć pożyczkę na Twoje dane


Jak sprawdzić, czy ktoś nie zaciągnął na mnie pożyczki

Najczęściej o fakcie wyłudzenia danych osobowych dowiadujemy się w dopiero, gdy trafimy na listę dłużników lub gdy odwiedza nas komornik. Na szczęście możesz to sprawdzić wcześniej. Im szybciej dowiesz się, że ktoś zaciągnął kredyt na Twoje dane, tym większe masz szanse na uniknięcie przykrych skutków tej sytuacji. Najłatwiej zrobić to w Biurze Informacji Kredytowej. W raporcie BIK nie tylko sprawdzisz swoją zdolność i historię kredytową, ale także zweryfikujesz zaciągnięte pożyczki i kredyty. Wystarczy na stronie BIK wypełnić krótki formularz, uiścić jednorazową opłatę (podstawowy raport to koszt 49 zł). Po zaksięgowaniu płatności wygenerowany raport trafia na Twoją skrzynkę mailową. Niestety zdarza się, że w dokumencie znajdują się zobowiązania, o istnieniu których nie mieliśmy pojęcia.


Co zrobić, jeśli ktoś wyłudził kredyt na moje dane

W pierwszej kolejności musisz zastrzec swój dowód. Możesz to zrobić w dowolnym banku (nie tylko w tym, w którym prowadzisz rachunek lub zaciągnąłeś kredyt). Informacja natychmiast trafi do Systemu Dokumentów Zastrzeżonych. Należą do niego wszystkie instytucje finansowe oraz firmy, które identyfikują tożsamość na podstawie dowodu osobistego. Od tego momentu żaden bank ani instytucja z sektora pozabankowego nie udzielą kredytu na dane z Twojego dowodu.

Następnie musisz zgłosić sprawę na policji oraz udać się z wyjaśnieniem do instytucji, która udzieliła kredytu. Najlepiej zabrać ze sobą zaświadczenie o wszczęciu postępowania na policji. Niestety, dopóki policja nie znajdzie sprawcy i nie udowodni, że doszło do popełnienia przestępstwa, bank nadal ma prawo dochodzić swoich roszczeń od osoby, której dane widnieją na wniosku kredytowym. Właśnie dlatego tak ważna jest prewencja i zachowanie szczególnej ostrożności w udostępnianiu swoich danych.


Przydatne linki